Przepiękna dzika plaża, dziewiczy las, cisza,
sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił...

Ośrodek jest malowniczo położony nieopodal kościoła garnizonowego i stylowego budynku kasyna marynarki wojennej zwanego Zamkiem, na skraju pięknego sosnowego lasu porastającego tereny wydmowe, oddzielające teren ośrodka od plaży zachodniej. Jest to prawdziwie dzika plaża, cicha, idealnie czysta, szeroka na 50 m, pokryta drobnym złocistym piaskiem. Nierzadko, szczególnie po sztormie, można znaleźć na niej piękne okazy bursztynów. Las obfituje w grzyby idziką zwierzynę. Spotkać tam można dzika, jelenia, sarnę, lisa, a także liczne gatunki ptaków.


Walory plaży zachodniej wynikają z jej położenia względem usteckiego portu. Dzięki przewadze zachodnich wiatrów i prądów wszelkie zanieczyszczenia portowe i miejskie nie mają wpływu na ten obszar. Dobroczynny mikroklimat tego miejsca to także aerozol przesycony jodem. Nadmorski las w rejonie ośrodka, w większości iglasty, zachęca do spacerów. Obfituje on w wiele gatunków unikalnych roślin. Szczególnie ciekawe są zarośla kosodrzewiny porastające malownicze wydmy, spadające ku plaży efektownymi urwiskami zwanymi klifami.





Tlenodajne lasy i piękna przyroda otaczające Ustkę zachęcają do turystyki pieszej, rowerowej, konnej i zmotoryzowanej. Mamy wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, zabytków, pomników przyrody i punktów widokowych. Z ośrodkiem "Caritas" niemal sąsiaduje rezerwat lęgowy ptactwa Jezioro Modła i rezerwat buczyny nad Słupią. Jesień przyciąga wspaniałymi kolorami wydm i lasów. Wypoczynek w ośrodku jest także atrakcyjny zimą. Dzięki intensywnym wiatrom unoszący się nad brzegiem morza aerozol zawiera więcej soli i jodu, co zwiększa jego lecznicze działanie.




Uzdrowisko Ustka

Miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa Ustka jest położona nad ujściem rzeki Słupi do morza. Obecnie liczy około 18 tys. mieszkańców. Rozwój miasta rozpoczął się jeszcze w połowie XIX wieku, kiedy to zbudowano nowoczesny port morski połączono go z ważniejszymi ośrodkami przemysłowymi. Już na początku XX wieku Ustkę zaczęli odwiedzać bogaci letnicy niemieccy, polscy a nawet rosyjscy. Prawdziwie burzliwy rozwój Ustki datuje się jednak dopiero po II wojnie światowej, kiedy to rozwinął się przemysł a ludność wzrosła ponad trzykrotnie.

Warto zwiedzić imponujący port, do którego przed I wojną światową zawijało więcej statków niż do Szczecina czy Kołobrzegu. Interesująca jest XIX wieczna latarnia morska z punktem widokowym, piękny stary kościół pw. Zbawiciela, w którym na szczególną uwagę zasługują organy oraz witraż i obrazy wotywne. W Ustce są dwa kryte baseny, kino oraz sieć handlowa i hotelowo-gastronomiczna rozwinięta w ostatnich latach po obu stronach portu. Koniecznie odwiedzić trzeba promenadę nadmorską, na której oprócz walorów widokowych i zdrowotnych można skorzystać z licznych imprez kulturalno-rozrywkowych.



Powszechnie znane są uzdrowiskowe walory Ustki. Występujące tu borowiny i nadmorski mikroklimat mają leczniczy wpływ na wiele różnorodnych schorzeń układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, reumatycznych i innych. Ustecki zakład przyrodoleczniczy oferuje liczne zabiegi, np. solanki, hydroterapię, kąpiele kwasowęglowe, różnorodne masaże, diadynamikę, inhalację, diatermię, galwanizację, jonoferezę oraz inne zabiegi indywidualne i zbiorowe. Ośrodki jeździeckie proponują hipoterapię, powstała także piękna widokowo i doskonała dla utrzymania tężyzny fizycznej trasa rowerowa "szlakiem zwiniętych torów".


Centrum Charytatywno-Społeczne CARITAS im. bł. ks. kmdra Władysława Miegonia
ul. Komandorska 63, 76-271 Ustka e-mail: caritasustka@wp.pl Nr Konta: 82 1020 4649 0000 7902 0205 1530
tel/fax 59 814 95 00   biuro 609-510-265   od poniedziałku do piątku 08.00-16.00
© Copyright by Caritas